Česká republika Česká republika
Zeropill
O nákupu
Kontakt
Venira - logo

Přírodní produkt na odvodnění organizmu

Jaké jsou hlavní příčiny zadržování vody v těle

29 říjen 2019

Jaké jsou hlavní příčiny zadržování vody v těle?

 

Vaše tělo je tvořeno z většiny právě vodou. Je ve vaší krvi, svalech, orgánech a dokonce i ve vašich kostech. Vodu uloženou ve vašem těle potřebujete, ale někdy ji vaše tělo drží příliš mnoho. Zadržování vody může být spuštěno mnoha různými faktory. Existuje tedy mnoho možných příčin zadržování vody a v našem článku zjistíte, které příčiny jsou nejčastější.

Lidské tělo používá složitý systém hormonů a hormonálních látek zvaných prostaglandiny k regulaci hladiny vody. To znamená, že přebytečná voda může být rychle vylučována z ledvin ve formě moči. Podobně pití méně tekutin znamená, že se bude produkovat méně moči. Zadržení vody může nastat kvůli změnám v tomto regulačním systému nebo řadě dalších spouštěčů.

 

Kapiláry

Tekutina bohatá na živiny, vitamíny a kyslík nepřetržitě přechází z malých krevních cév do okolních tkání. Tato tekutina je známá jako intersticiální tekutina. Intersticiální tekutina vyživuje buňky a nakonec se dostane zpět do kapilár. Pokud se tlak uvnitř kapilár změní, může dojít k zadržování vody.

Zadržení vody je také možné, pokud jsou kapilární stěny příliš netěsné. Pokud se s tlakem něco pokazí nebo je stěna příliš netěsná, nadbytečná kapalina se uvolní do mezer mezi buňkami. Pokud se uvolní příliš mnoho tekutiny, zůstane více ve tkáních, spíše než se vrací do kapilár, což vede k otoku a zadržování vody.

 

Lymfatický systém

Lymfatický systém filtruje tekutinu z lymfatické tkáně a vyprazdňuje ji zpět do krevního řečiště. Pokud se však uvolní příliš mnoho tekutiny, může se lymfatický systém přetížit. Není schopen vracet tekutinu dostatečně rychle, a ta se hromadí kolem tkání.

Pokud je tedy lymfatický systém přetížen, může se rychlost, kterou se tekutina vrací do krevního řečiště, měnit. To znamená, že tekutina může v tkáních zůstat a způsobit otok v různých částech těla, včetně břicha, kotníků a nohou.

 

Srdce

Normální tlak v krevních cévách je částečně udržován čerpací silou srdce. Pokud však srdce začne selhávat, dojde ke změnám krevního tlaku, což často vede k vážnému zadržování vody.

Nohy, chodidla a kotníky poté obvykle otečou. V plicích se také hromadí tekutina, což pacientovi způsobuje dlouhodobý kašel nebo dýchací potíže. Městnavé srdeční selhání může nakonec způsobit problémy s dýcháním a také nadměrný stres na srdci.

 

Ledviny

Krev je filtrována ledvinami. Odpad, tekutiny a další látky jsou extrahovány a přecházejí do malých trubiček v ledvinách. Odtud krevní oběh reabsorbuje cokoli, co může tělo znovu použít. Veškerý odpad se pak vylučuje močí.

Ve většině případů mohou ledviny odstranit všechny odpadní materiály, které tělo produkuje. Pokud je však ovlivněn průtok krve do ledvin, mohou nastat problémy. Například při selhání ledvin nelze odpadní materiál, včetně tekutin, z těla správně odstranit, což vede k zadržování tekutin.

 

Těhotenství

Hmotnost dělohy na hlavních žilách pánve může během těhotenství způsobit nahromadění tekutin v těle. Ve většině případů se není čeho bát a obvykle se vše samo vyřeší po narození dítěte.

 

 

Nedostatek fyzické aktivity

Cvičení pomáhá žilám v nohou vracet krev do srdce. Pokud krev neobíhá dostatečně aktivně, začne se hromadit v nohou, což způsobuje vyšší tlak v kapilárách. Tento vyšší tlak znamená, že tekutina opouští kapiláry rychleji. Zvýšený tlak také ztěžuje návrat tekutin do kapilár.

Cvičením je nutné stimulovat lymfatický systém, aby plnil svou funkci regulace a přiváděl tekutiny zpět do krevního řečiště rychlostí, která umožňuje regulovat hladinu vody v těle. Velmi dlouhá období fyzické nečinnosti, jako je let na dlouhé vzdálenosti, zvyšují riziko zadržování vody.

Během dlouhého letu mohou dokonce i malé fyzické pohyby, například několikanásobné vypínání se na špičkách, otáčení kotníků a kroucení prstů na nohou, pomoci snížit zadržování tekutin.

 

Protein

Lidé potřebují určitou hladinu proteinů pro účinnou rovnováhu vody. U jedince s těžkým nedostatkem bílkovin může být těžší dostat vodu z tkáňových prostor zpět do kapilár. Zvětšené břicho někoho, kdo hladoví, je způsobeno hlavně nedostatkem bílkovin v jejich stravě.

 

Histamin

Když je v těle přítomen zánět, uvolňuje se histamin. Histamin způsobuje, že se mezery mezi buňkami kapilárních stěn rozšiřují, takže jsou propustnější. Cílem je usnadnit lepší průchod bílým krvinkám bojujících s infekcí na místo zánětu.

Pokud však zánět přetrvává dlouho, zadržování vody se může stát problémem.

 

Retence vody způsobená léky

Některé léky mohou způsobit zadržování vody:

  • Léky obsahující estrogen: Ty mohou způsobit zadržování vody. Příklady zahrnují antikoncepční pilulky nebo hormonální substituční terapii (HRT).
  • Nesteroidní protizánětlivá léčiva (NSAID): Jedná se o léky, které snižují bolest a horečku. Ve vysokých dávkách jsou účinné při snižování zánětu. Příklady zahrnují aspirin, ibuprofen a naproxen.
  • Beta-blokátory: Používají se k léčbě abnormálních srdečních rytmů a prevenci tachykardií.

 

Zadržování vody před menstruací

Zadržování vody u žen před jejich periodou může způsobit nadýmání a citlivost prsou. Odborníci tvrdí, že je to způsobeno hormonální nerovnováhou. 

 

Nutriční a další zdravotní faktory

Také různé výživové faktory či onemocnění způsobená špatnou či nevyváženou výživou mohou způsobit zadržování vody v těle. Patří mezi ně například:

  • Sůl nebo sodík: Potraviny bohaté na sodík mohou způsobit zadržování vody.
  • Alergie: Některé potraviny a kousnutí hmyzem mohou u vnímavých lidí způsobit otoky.
  • Onemocnění štítné žlázy: Také lidé s poruchou štítné žlázy obvykle zažívají zadržování vody.

 

TIP: 

K podpoření odvodnění Vašeho organismu si dopřejte doplněk stravy Zeropill 20 denní kúru - Pravidelným a dlouhodobým užíváním svému tělu ulevíte a podpoříte odstranění přebytečné vody i toxických látek z těla.

Mohlo by se vám líbit

Jak se má bloggerka Beauty by Katty a proč doporučuje Zeropill?
Jak se má bloggerka Beauty by Katty a proč doporučuje Zeropill?
8 březen 2020
Jarní detox organismu
Jarní detox organismu
4 březen 2020
Potraviny vhodné na odvodnění
Potraviny vhodné na odvodnění
4 březen 2020
Sledujte nás
Ať Vám neunikne další článek

Zeropill.cz | © 2023