Česká republika Česká republika
Zeropill
O nákupu
Kontakt
Venira - logo

Přírodní produkt na odvodnění organizmu

Jak poznáte, že zadržujete vodu v těle?

12 listopad 2019

Jak poznáte, že zadržujete vodu v těle?

 

Jak poznáte, že zadržujete vodu v těle?

Lidské tělo se skládá přibližně ze 60% vody. Voda tedy představuje asi polovinu až dvě třetiny průměrné hmotnosti člověka. Tuková tkáň má nižší procento vody než svalová tkáň a ženy mají tendenci mít více tuku, takže procento tělesné hmotnosti, kterou tvoří voda u průměrné ženy, je nižší (52 až 55%) než u průměrného muže (60%). Procento tělesné hmotnosti, kterou tvoří voda, je také nižší u starších lidí a u obézních lidí. 

Voda je životně důležitá pro správné fungování těla a je do velké míry zodpovědná za rozpouštění živin a odstraňování odpadu. Když tělo nedokáže odstranit přebytečnou vodu, jedná se o tzv. retenci (zadržování) vody. Zadržování vody je často dočasné a lze jej snadno léčit, někdy však může být známkou vážného zdravotního stavu. Pokud trpíte zadržováním vody, které trvá déle než týden, je důležité se poradit se svým lékařem, abyste zjistili příčinu zadržování vody a vyloučili případné problematické zdravotní stavy. V případech, kdy zadržování vody není výsledkem vážného zdravotního stavu, lze snadno a rychle zmírnit nepříjemné otoky. V tomto článku dále zjistíte, jakými příznaky se projevuje zadržování vody v těle. 

Retence tekutin nebo otoky tedy znamenají, že v tkáni těla je nadměrná voda, která způsobuje bobtnání těla, zejména v končetinách nebo i v břiše. Retence tekutin je často způsobena zvýšením krevního tlaku v žilách, což zvyšuje tlak na kapiláry. Nepravidelné změny krevních cév jsou často spojeny se stravovacími návyky.

Kapalina pravidelně vytéká z tělních tkání z krve, která tkáněmi prochází. Lymfatický systém je síť v celém těle, která tuto tekutinu (nazývanou lymfatickou) odvádí z tkání a vyprazdňuje ji zpět do krevního řečiště. Retence tekutin (otok) nastává, když tekutina není odstraněna z tkání. Dvě široké kategorie zadržování tekutin zahrnují generalizovaný edém, když se vyskytuje otok v celém těle, a lokalizovaný edém, když jsou postiženy určité části těla.

Široká škála příčin zahrnuje reakci těla na horké počasí, vysoký příjem soli, hormony spojené s menstruačním cyklem (takže také hormonální antikoncepce), dále pak překyselený organismus, minimum pohybu a další faktory. Doporučuje se však, abyste svého lékaře raději navštívili, než abyste se sami léčili, protože otok může být také příznakem závažných zdravotních stavů, jako je onemocnění srdce, ledvin nebo jater.

 

Hlavní příznaky retence vody

Jak tedy rozpoznat zadržování vody v těle? Většinou si každý všimne nejprve otoků končetin. Jedním náznakem zadržování vody je také obtížné hubnutí navzdory snahám o snížení kalorického příjmu. Fyzické příznaky jsou však patrnější. Fyzické příznaky zadržování vody zahrnují oteklé nohy (především kotníky a chodidla) a nevysvětlitelný hmotnostní přírůstek po krátkou dobu. Můžete zaznamenat také oteklé břicho, klouby nebo prsty na rukou, kdy váš prsten vám již nepadne tak, jako ještě nedávno.

Jedním ze způsobů, jak zjistit, zda zadržujete vodu, je jemné stisknutí chodidla, kotníku nebo lýtka pomocí pomalého, stálého tlaku palcem. Je-li otok přítomen, na kůži se objeví odsazení podobné tomu, co vidíte na prstech, když jste byli dlouho ve vaně nebo ve sprše. Odborné hodnocení k určení příčiny otoku nohou je však stále nezbytné.

Je možné zadržet až 2,5 kilogramu vody, z čehož většina je uložena v tekutině obklopující buňky v celém těle. Lidé s nadváhou mají tendenci zadržovat více vody, protože spotřebovávají více kalorií a v důsledku toho mají tendenci konzumovat vyšší množství sodíku, což výrazně přispívá k zadržování vody.

Některé typy otoků mohou vést k mírnému nepohodlí v oblasti, kde dochází k nadměrné akumulaci tekutin. Otok může doprovázet syndrom karpálního tunelu, ranní ztuhlost a bolesti hlavy. Zadržování vody lze také zaměnit za premenstruační syndrom nebo může zhoršit stávající premenstruační syndrom.

 

Typy zadržování vody

Existují dva rozsáhlé typy zadržování tekutin. Prvním je generalizovaný edém, který se vyznačuje otoky po celém těle. Druhým typem je lokalizovaný edém, který ovlivňuje konkrétní části těla. Tento stav je nejčastější u nohou (kotníky, lýtka) a může také ovlivnit oblast obličeje, ruky a paže. Specifickým druhem lokalizovaného edému zvaného lymfedém je tekutina, která se hromadí v noze nebo paži kvůli překážce v lymfatickém systému (druhý oběhový systém těla). Tento stav může být zděděn nebo může být důsledkem poškození lymfatických cév. U tohoto typu zadržování tekutin příznaky spočívají v silné únavě, změně barvy kůže, silně oteklé končetině a eventuální deformitě postižené oblasti. 

 

Diagnostika retence tekutin

Před zahájením léčby musí být nalezena základní příčina edému. Diagnostické testy mohou zahrnovat:

  • Fyzické vyšetření lékařem
  • Vaši zdravotní historii
  • Podrobné dotazování na zadržování tekutin, například otázky ohledně počátku otoku, nebo ohledně faktorů, které zhoršují otok a zda je konstantní nebo přerušovaný
  • Krevní testy, testy moči, jaterní testy
  • Testy funkce ledvin
  • Rentgen hrudníku
  • Srdeční testy, jako je elektrokardiogram (EKG) a sonografie srdce

 

TIP:

K podpoření odvodnění Vašeho organismu si dopřejte doplněk stravy Zeropill 20 denní kúru - obsahující Pýr plazivý, Jalovec obecný, přesličku rolní, smetanku lékařskou, břízu bělokorou, zlatobýl kanadský (extrakt z natě), ibišek sudánský, petržel kadeřavou a vitamín B6. Pravidelným a dlouhodobým užíváním svému tělu ulevíte a podpoříte odstranění přebytečné vody i toxických látek z těla.

Zeropill 20 denní kúra pro podporu odvodnění organismu

Mohlo by se vám líbit

Jak se má bloggerka Beauty by Katty a proč doporučuje Zeropill?
Jak se má bloggerka Beauty by Katty a proč doporučuje Zeropill?
8 březen 2020
Jarní detox organismu
Jarní detox organismu
4 březen 2020
Potraviny vhodné na odvodnění
Potraviny vhodné na odvodnění
4 březen 2020
Sledujte nás
Ať Vám neunikne další článek

Zeropill.cz | © 2023